Veckan anpassas efter dina önskemål, du kan rida hur mycket du vill och uppmuntras att delta i arbetet med boskapen. Vill du prova på hästpolo går det också bra. Det finns mysiga små byar att besöka, en härlig swimmingpool att slappa vid och fina laguner för fiske. Du kan även få matlagningslektioner och boka massage.
Här följer exempel på dagsprogram:
Dag 1
Ni hämtas vid Esquina och körs till estancian där du får vila upp dig lite, äta frukost och sedan lära känna hästarna och dina gauchos med en första ritt i omgivningarna. På eftermiddagen efter lunch rider ni ut en stund igen och får känna på er första galopp.
Dag 2
Ni får vara med på mjölkning om ni vill och sedan rider ni iväg över pampas. Här finns stora vattensamlingar med ett rikt fågelliv. Ni besöker en landsortsskola och får lära känna ortsbefolkningen och deras kultur. På eftermiddagen rider ni (eller åker häst och vagn) längs inhemska stora träd och vidare till en pulperia ( en mataffär där gauchos handlar sin mat och tar en drink). Tillbaka på estancian väntar era värdar med en sen lunch vid lagunen där ni får se och njuta av solnedgången.
Dag 3, 4
I dag deltar ni aktivt tillsammans med era gauchos i deras dagliga sysslor, flyttar kor och hästar, märkning, vaccinationer etc. Ni rider ut och letar efter korna som ska tas hem till corallen. Är det en kalv som försöker smita får ni rida efter och hålla ihop flocken. Tillbaka i corallen får ni till häst hjälpa till att separera kor och kalvar. Efter lunch och en kort vila tar ni tillbaka djuren där ni hämtade dom på förmiddagen. Ni kan om ni vill någon dag välja till att åka och fiska i Corrientes eller Parana floden, bokas och betalas på plats.
Dag 5
På morgonen rider ni till den närmaste byn Esquina för en sightseeing till häst. Lunch på en speciell restaurang intill flodstranden och sedan tillbaka till estancian.
Dag 6
I dag får ni börja med att lära er grunderna i slagträning i Polo. Lunch och sedan gör ni er redo för en polo match. Dagen avslutas vid poloclubben. Sedan är det dags för avskedsmiddag. Ni körs sedan till Esquina för avfärd till Buenos Aires – Tangons huvudstad.
(Med reservation för ändringar på grund av lokala omständigheter utanför vår kontroll)
Vill ni stanna några extra dagar kan vi rekommendera hotell.