Frankrike, Provence - Exklusivt dressyr-stuteri
I hjärtat av ljuvliga Provence endast en dryg halvtimme från Marseille och det glittrande Medelhavet hittar du vårt fantastiska stuteri och dressyr-oas. Du kör in genom vackra järngrindar, längs en imponerande allé och i dess slut dyker godset upp. Det är i XVIII-tal stil och inbäddat av en skulpterad trädgård, där den stora poolen vaktas av stenlejon.
På de stora ägorna finns ett välrenommerat stuteri med ett 60-tal hästar som grundades av Catherine för 50 år sedan. Inledningsvis satsades det på avel av lusitanos med hög ridbarhet. De senaste 15 åren är det hon och hennes dotter Alicia som dessutom valt att vidareutveckla aveln till att omfatta betäckning med aktiva Grand Prix hingstar. Så nu finns det avkommor med bland annat tvåfaldiga världsmästaren Glamourdale (som rids framgångsrikt av Charlotte Fry) och Jovian (som rids av Patrik Kittel).
Målet är att föda upp hästar som förutom hög ridbarhet även har utmärkta gångarter för att kunna konkurrera med dressyrhästar i världsklass. Bevis på deras framgångsrika avel är frihets ryttarinnan och världsartisten Alizée Froment som bland annat uppträtt på Friends Arena i Stockholm med sina två hingstar Sultan och Mistral. De kommer bägge från stuteriet och Mistral bidrar fortfarande till att fler fantastiska individer föds.
Välkommen att njuta av stor gästfrihet, få ta del av deras framgångsrika avelskoncept och även få möjlighet att rida deras avkommor. Allt detta tillsammans med ett furstligt boende i osedvanligt vacker miljö gör vistelsen oförglömlig.
Boende & mat
Ett magnifikt gods nära Arles, Les Baux de Provence, Aix, Avignon och St Rémy de Provence väntar på dig!
Upplev lyx i ett fantastiskt hus i XVIII-tals stil med 6 eleganta sovrum, 5 badrum, ett rymligt vardagsrum med en charmig veranda och ett vackert designat kök med angränsande matsal.
Beläget i den fridfulla och pittoreska Alpilles naturpark, är denna idylliska tillflyktsort bara en halvtimmes bilresa från det glittrande Medelhavet, den ikoniska Luma Foundation designad av Frank Gehry och den orörda skönheten i Camargue.
Du kommer även att vara nära det förtrollande Lubéron, antika romerska ruiner och världsklassiga gourmetrestauranger. Och finns det tid mellan dressyrlektionerna kan du utforska lokala marknader, historiska platser, romerska museer, det förtrollande Les Baux de Provence och Carrières de Lumières, livliga antikaffärer och de charmiga gamla städerna i regionen. Eller helt enkelt koppla av och njuta av lugnet vid poolen.
Kylskåpet kommer vara laddat med en riklig frukost, färskt bröd levereras och sen är du välkommen att servera dig själv och avnjuta den inne eller ute på terrassen. Lunchen består av en kall buffé med vin, vatten och kaffe. Till middagen har din lokala kock tillagat 3-rätters middagar som också innehåller färskt bröd och en osttallrik. Även denna måltid kan avnjutas med ett gott vin inne eller varför inte slå dig ner framför poolen.
Honesty bar; är du törstig mellan måltiderna kan du förse dig från kylskåpet och ”baren” och skriva upp det du tar.
Hästar & Ridning
På de stora ägorna finns ett välrenommerat stuteri med ett 60-tal hästar som grundades av Catherine för 50 år sedan. Inledningsvis satsades det på avel av lusitanos med hög ridbarhet. De senaste 15 åren är det hon och hennes dotter Alicia som dessutom valt att vidareutveckla aveln till att omfatta betäckning med aktiva Grand Prix hingstar. Så nu finns det avkommor med bland annat tvåfaldiga världsmästaren Glamourdale (som rids framgångsrikt av Charlotte Fry) och Jovian (som rids av Patrik Kittel).
Målet är att föda upp hästar som förutom hög ridbarhet även har utmärkta gångarter för att kunna konkurrera med dressyrhästar i världsklass. Bevis på deras framgångsrika avel är frihets ryttarinnan och världsartisten Alizée Froment, som bland annat uppträtt på Friends Arena i Stockholm med sina två hingstar Sultan och Mistral. De kommer bägge från stuteriet och har bidragit till de lyckade avelsresultaten.
Till ditt förfogande finns det hästar med olika åldrar och utbildningsnivåer. Du kommer att få fokusera på det som behövs för att du ska utveckla din ridning. Sitsen är såklart det viktigaste för att hästen ska förstå dina signaler. Sen kan man gå vidare till mer avancerade rörelser. Du kan även byta ut något eller några av ridpassen till att arbeta hästar från marken, som är en början till frihetsdressyr.
Alla hästar här arbetas först för hand tills de är redo att ridas. Detta får ta den tid som behövs, här finns ingen stress att hinna med diverse unghästtester, utan varje häst får utvecklas och mogna i sin takt.
Alla hästar går ut i hagar varje dag.
Redan som fölungar tränas de till att bli trygga ridhästar. Alicia brukar ta med sig paraplyer och presenningar ut till de stora hagarna där de har en härlig uppväxt. Detta för att de tidigt ska vänja sig vid att hantera nya saker och bli trygga otittiga individer.
Hästarna föds upp i stora hagar med kompisar så at de kan utveckla sina muskler och senor, allt för att skapa grunden till en hållbar häst. Det föds ca 10 föl varje år, så är du intresserad av att köpa en unghäst finns det stora möjligheter här.
På anläggningen finns ett mindre ridhus och två stora utebanor.
Program
Veckoprogram: Inleds med en genomgång av dina mål och önskemål. Därefter rider du en till två lektioner per dag (totalt 8 lektioner a 50 minuter). Du kan även på plats byta ut något eller några av ridpassen till att arbeta hästar från marken, som är en början till frihetsdressyr.
Om tid finns kan det gå att boka extra lektioner på plats.
Weekendprogram: Inleds med en genomgång av dina mål och önskemål. Därefter rider du två lektioner per dag (totalt 4 lektioner a 50 minuter). Du kan även på plats byta ut något eller några av ridpassen till att arbeta hästar från marken, som är en början till frihetsdressyr.
Om tid finns kan det gå att boka extra lektioner på plats.
Ankomst-/avresedag: Veckoprogram: Ankomst under eftermiddag/kväll. Avresa efter frukost.
Weekend: Ankomst torsdagar på eftermiddag/kväll, avresa söndagar efter frukost.
Antal ryttare: Minimum 2 och maximum 4 ryttare.
Det är max 2 ryttare per lektion.
Icke ryttare: Varmt välkomna till reducerat pris.
Resefakta
Ridvana: Dressyr 2-5
Ingår i resans pris:
Vecka: 6 nätter, 5 dagars ridning (8 lektioner), helpension inkl vin till måltiderna
Weekend: 3 nätter, 2 dagars ridning (4 lektioner), helpension, inkl vin till måltiderna
Ingår ej: Flyg, transfer, drycker utom ovannämnda. Det finns en honesty bar där du kan köpa den dryck du vill och i slutet av veckan får du en samlingsnota.
Resväg: Flyg till Marseille Provence flygplats (ca 35 minuter) eller Nice Côte d'Azur flygplats (ca 2 timmar). Det går även att flyga till Paris och ta tåget till Avignon eller Aix en Provence (ca 40 minuter från stuteriet). Arles (25 minuter)/ Saint Martin de Crau (15 minuter). Tips; finns många direktflyg till Nice och lätt att hyra bil och köra till gården, eller ta tåg.
Tåg: Närmsta tågstation Saint Martin de Crau, ca 15 minuter från stuteriet. Här kan du se tågtider SNCF
Transfer: Boka i förhand hos HorseXplore och betala kontant direkt till chauffören.
Pris ca: Marseille Provence flygplats (MRS) 110 EUR/väg/bil (140 EUR på kvällar och söndagar) för 1-3 pers. 130 EUR/väg/bil (150 EUR kvällar och söndagar) för en bil upp till 6 personer.
Pris ca: Saint Martin de Crau tågstation, 15 EUR per person.
Hyrbil: Om du vill se dig omkring mellan lektionerna kan vi rekommendera hyrbil.
Ankomst-/avresedag:
Veckoprogram: Ankomst måndagar under eftermiddag/kväll. Avresa följande söndag efter frukost.
Weekend: Ankomst torsdagar på eftermiddag/kväll, avresa söndagar efter frukost.
Säsong: Året runt förutom jan-feb, jul-aug.
Enkelrum: Det går att boka enkelrum mot ett tillägg.
Antal ryttare: Minimum 2 max 4
Åldersgräns: Ingen
Viktgräns: 90 kg
Valuta: EUR
Kreditkort: Nej
Wifi: Ja
Eluttag: Standard EU 2-plugg
Elbil: Finns möjlighet att ladda elbil mot extra kostnad.
Strand: Ca 30 minuters bilresa till Medelhavskusten.
Pool: Ja.
Övrigt: Ta med egen ridhjälm.
Specialkost: Informera vid bokning.
Klimat
Golf
Detta är ett utmärkt exklusivt resmål för familjer och sällskap där inte alla rider, då det finns flera fina golfbanor inom rimligt avstånd, exempelvis Golf de Servanes, ca 10 minuter med bil. Eller Golf des Baux de Provence, ca 15 minuter med bil.
Så tycker våra resenärer
En fantastisk gård och vacker miljö
"Otroligt vacker miljö och en fantastisk gård, väldigt franskt. Vi fick varsitt sovrum. Gloria levererade goda middagar gjorda på fina lokala råvaror och med ständig påfyllning av fantastiska ostar. Jag red fyra hästar. Fick prova fantastiska Matisse som tränas för Grand Prix. I övrigt trevliga och välridna hästar och totalt sett en mycket bra ridupplevelse. Fantastisk gästfrihet och bemötande av Alicia och familj samt alla på gården. De var otroligt lyhörda för önskemål och ansträngde sig verkligen för att göra det till en toppenhelg för oss. Alicia körde oss runt på gården i sin fyrhjuling och visade stuteriets alla föl och unghästar. En magisk upplevelse!"
– Iva Stepan
En underbar upplevelse med fantastisk mat och service
"Vi blev mötta direkt vid bilen när vi kom och fick se våra sovrum samt en visning av hela huset. Maten var ljuvlig. Vi fick varje kväll en trerättersmiddag med lokala råvaror. Sen hade vi en härlig lunch som väntade i kylen varje dag. Omsorgsfullt tillagat och otroligt trevligt serverat. Både hästar och ridning var mycket bra! Informationen på hemsidan visar inte hur fantastiskt det verkligen är. Men det är klart att det är svårt att beskriva den värme och glädje som allt och alla ger en."
– Maria Anna Englund
Fantastisk gästfrihet och otroliga hästar
"Fantastiskt trevliga och varmt välkomnade, rundtur på ägorna! Herrgården är fantastisk. Kocken Gloria ska ha guldstjärna! Mycket mat, lokala maträtter! Jättegott! Vilka välutbildade lärare och fantastiska hästar ♥️🤩 Så trevliga ägare och tränare och bjuder mycket på sig själva! Fantastisk upplevelse!"
– Fredrika Henrietta Selander
Underbar villa och fransk husmanskost
"Alicia är mycket trevlig och bra på engelska. Superhärlig villa och bonus med enkelrum istället för dubbelrum. Fransk husmanskost av lokal kock! Jätte-trevligt och gott! Jag lärde mig mycket. Topp service!"
– Harriet Maria Udd
Fantastisk opplevelse med personlig tilpasning og god service
"Initiativ og god kommunikasjon før ankomst, fin omvisning første dag og plan for oppholdet ble satt opp sammen. Lydhør for ønsker og erfaring. Nydelig sted, svært godt renhold, gode senger og lekkert hus. Vakker hage, terrasser og fine oppholdsrom. Godt utstyrt kjøkken og fine sitteplasser både inne og ute. Egen kokk som kom innom og forberedte middag. Tradisjonell fransk god mat og vin var inkludert. 3 retter både til lunsj og middag.
Vi hadde 1-1 timer med svært god undervisning. Fokus på hestens og rytters ferdigheter og individuell tilpasning til nivå. Myke i undervisnings stil og fokus på godt hestehold og premiering av hesten. Fantastiske hester, noen eldre læremestere og andre unge lovende med godt steg. Fin variasjon og vi fikk ri ulike under oppholdet.
Et helt fantastisk familiedrevet sted med brennende engasjement for hest fra eiere som er nysgjerrige og utviklende i sitt hestehold og avlsprogram."
– Silje Strøm